İçeriğe geç
Anasayfa » Yazılar » WISC 4 Testi

WISC 4 Testi

Çocuk ve gençlerde zekâ düzeyini ve sosyal becerilerini ölçmeye yarayan bir testtir. 6–16 yaş grubuna uygulanabilir.

1970’ten itibaren uygulanmaktadır ve  WISC-R zekâ testinin geliştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Wisc-r testinin günümüz koşullarına, günümüz çocuk ve gençlerinin bilişsel kapasitesine göre düzenlenmiş ve modernleştirilmiştir. 

Teknoloji ve eğitimdeki değişimler ve gelişimler yaşandığı için çocukların da zihinsel algı ve yapıları değişmiştir. Geçmişte uygulanan zekâ testlerinin etkinliği giderek azalmıştır. Wisc 4 testi bu değişimleri dikkate alınarak düzenlenmiş güncel ve güvenilir sonuçları veren testtir.

WISC 4 çocuklarda uyum sorunları, okul başarısı, sosyal becerilerin değerlendirilmesi ve gelişim süreçlerini izlemek için yapılabilir.

Test sonuçları skor belirtmez. Çocuğun yetenekli olduğu konular ve zayıf olduğu noktalar tespit edilir.

Wısc-IV Testinin değerlendirme süreci 3 görüşme aşamasından oluşur.

Bunlar ön görüşme, test uygulaması ve geri bildirim görüşmesidir.

 Ön görüşmede aileden çocukla ilgili bazı bilgiler alır. Bunlar; gelişimsel öyküsü , aile yaşamı, okul durumu ve bu testin yapılmasına neden ihtiyaç duyulduğuna yönelik görüşme sürecidir. 

İkinci görüşmede ise çocuğa test uygulanır. Testin uygulanması yaklaşık 2 – 3 saat sürebilmektedir. Ancak her çocuğun yapısı,motivasyon düzeyi ve çalışma hızı düzeyine bağlı olarak test süresi farklılıklar gösterebilir.Geri bildirim görüşmesinde, aile ile test sonucunun değerlendirilmesi gerekir. Çocuğun yaşıtlarına göre güçlü yönleri ve geliştirilmeye açık yönleri hakkında ayrıntılı konuşulur. Test sonuçları uzman psikoloğun klinik gözlemleri ve aileden alınan bilgiler değerlendirilerek çocuğun gereksinimine göre özel bir eğitim, akademik destek ya da duygusal ihtiyaçlarına yönelik öneriler verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir