İçeriğe geç
Anasayfa » Yazılar » Mindfulness

Mindfulness

Mindfulness, yaşadığın anı ve o anda etrafında gerçekleşenleri oldukları gibi fark etmek anlamına gelir. Algılarını yeterince açıp zihinden geçen düşünceleri, vücudun hissettiklerini, kısacası gerçekleşenleri anlamaktır. Yargılamadan onlarla kalabilme durumudur. 

 Mindfulness güçlendirilmesi gereken bir özelliktir. Bu özelliğimiz geliştikçe zihnimizin berraklığı artar ve farkındalığımız gelişir.

Bir tür kabullenme olan mindfulness, bir beklenti içerisinde olmadan ve değişmesini istemeden bilinçli bir şekilde meydana gelen olayları sevgi ile kabullenmeyi amaçlar.

MBSR; fiziksel ya da zihinsel bir takım şikayetleri olan farklı özelliklerdeki hastalara uygulanabilmektedir. Günlük yaşamda stres ve zorlukları yönetebilmek, kaygı, öfke veya bunun dışındaki birçok zorlayıcı durum ve duygularla beraber kalabilmek, duyguları düzenleyebilmek, yaşamsal zorlukları kabul edebilmek ve iyilik halini arttırabilmek için kullanılır.

Mindful Nefes

Bu pratiği, oturarak ya da ayakta, istediğiniz zamanda ve yerde yapabilirsiniz. Meditasyon pratiğinde oturabiliyorsanız daha iyidir. tek yapmanız gereken hareketsiz kalmak ve sadece bir dakika nefesinize odaklanmaktır. İlk olarak yavaşça nefes alıp vererek başlayın. Bir nefes döngüsü yaklaşık olarak 6 saniye sürmelidir.

  1. Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan dışarı verin, nefesinizin vücudunuzun içine ve dışına akmasına izin verin.
  2. Önce düşüncelerinizi bırakın ve bugün daha sonra yapmanız gereken şeyleri veya ilgilenmeniz gereken işleri bırakın.
  3. düşüncelerin kendiliğinden yükselip alçalmasına izin verin 
  4. Nefesinizi bilinçli bir şekilde izleyin, farkındalık duygunuzu, bedeninize girerken ve sizi yaşamla doldururken nefesinize odaklanın.
  5. Sonra, ağzınızdan yukarı ve dışarı doğru ilerlerken farkında olarak takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir