İçeriğe geç
Anasayfa » Yazılar » Boşanmanın Ergenler Üzerindeki Etkisi

Boşanmanın Ergenler Üzerindeki Etkisi

  • Genel

Boşanma süreci çok zorlu bir süreçtir. Ebeveyni boşanan ergenlik dönemindeki bireyler yeni yaşam koşullarına alışmakta zorluk çekebilir. Ergenlik dönemindeki bireyler diğer kardeşlerine oranla farkındalığı yüksek ve anlayışlı olabilseler de yetişkinler gibi değillerdir. Ebeveynler tarafından verilen desteğe ihtiyaç duyarlar.

Bu desteği göremeyen ve ne yapacaklarını bilemeyen ergen bireyler boşanma sonrası bocalamaları muhtemeldir. Araştırmalar gösteriyor ki kendine zarar verme, madde kullanımı ve erken cinsel birliktelik yaşama gibi davranış bozuklukları ebeveyni boşanmış ergenlik dönemindeki bireylere göre 1.5 -2 kat daha yaygındır. Boşanmış Çocuklara Karşı Ergenler Araştırmalar boşanmanın her yaştaki çocuk için stresli olduğunu gösterse de , boşanan çocukların yaşına bağlı olarak boşanmanın etkisinde bazı farklılıklar vardır.Araştırmalar, ebeveynlerinin boşanmasını deneyimlediklerinde çok küçük olan çocukların – yaklaşık altı yaşına kadar – daha büyük çocuklara göre uzun vadede daha iyi durumda olma eğiliminde olduklarını gösteriyor.Kısa vadeli farklı bir hikaye. Wallerstein’ın Kuzey Kaliforniya’da boşanmış çocuklar üzerinde yukarıda belirtilen araştırmasında, küçük çocukların boşandıktan hemen sonra ağabey ve kız kardeşlerinden daha fazla depresyon ve duygusal yara izi belirtileri gösterdiği görüldü .Ancak on yıl sonra, bu küçük çocuklar daha iyi uyum sağlamış ve büyük kardeşlere göre ebeveynlerinin çatışmasına dair canlı anılarla daha az yüklenmiş görünüyorlardı. Duygusal yaraların doğasının kısa vadede çocuklar ve ergenler için farklı göründüğünü görülüyor. Boşanmış çocuklar, ebeveynlerinden duydukları terk edilmişlik duygularına tepki olarak daha fazla tutunma eğilimindeyken, ergenler ayrılma ve sınırları zorlama eğilimindedir. Boşanma aşamasında veya boşanmış bir ebeveynseniz, boşanmanın ergen bireyler üzerinde ne gibi etkilerinin olabileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Boşanmanın ergenlik dönemindeki bireyler üzerindeki yaygın etkileri şunlardır:

• Akademik problemler(Düşük not)

• Okulda davranış sorunları

• Depresyon

• Yakın ilişkiler kurmada zorluk

• Stres

• Ebeveynlerden birine veya her ikisine de üzüntü ve öfke

• Kardeşler, arkadaşlar ve ebeveynlerle anlaşamama

• Uyku sorunları

Neler Yapabiliriz?

Ayrılık ve boşanma, ergenlik dönemindeki bireyler için çok streslidir. Okulda, arkadaşlarıyla, işte, ders dışı etkinliklerde ve ergenlik dönemindeki karmaşık değişikliklerle zaten uğraşıyorlar. Boşanma, çocukların bu yaşam değişikliklerini ele alma şeklini bozabilir. Ergen bireyler ayrıca ebeveynlerinin etkileşimlerinden ve her bir ebeveynle olan temaslarından etkilenir.

Ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarını her zaman ön planda tutarak olgun, sorumluluk sahibi ebeveynler olabilirler. Ergenlik çağındaki bireylerin işbirliği yapabilen ve birbirleriyle sakin bir şekilde iletişim kurabilen ebeveynlere ihtiyacı vardır. Her iki ebeveynin de çocuklarının hayatları ile ilgilenmesi, çalkantılı boşanma ve ayrılık sürecinde onlara güven vermeye yardımcı olur. Bunlar ergenlik  dönemindeki bireylerin boşanmaya uyumunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Şunlardan kaçınmaya dikkat edin; çocuğunuzun önünde tartışmak, çocuğunuza eski partnerinizi kötülemek, çocuğunuzu tartışmalarınıza dahil etmek ve çocuğunuzu haberci olarak kullanmak.

Çocuğunuzun bu sürece daha çabuk uyum sağlaması için; hayatlarıyla ilgili kararlarında onu özgür bırakın, ayrıldığınız partnerinizle ilişkilerini destekleyin, değişen dinamikler konusunda dürüst ve tutarlı olun, soru sormakta özgür bir ortam yaratın ve sevgiyle ona destek olun.

Boşanma sonrasında çocuğunuzda davranış sorunları ve ruh halinde değişiklikler gördüyseniz bir uzmandan yardım almanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir