İçeriğe geç
Anasayfa » Koçluk » Gelişim Tarama/Raporu » Tematik Algı Testi (TAT)

Tematik Algı Testi (TAT)

1935 yılında Tematik Algı Testi (TAT) H.A. MURRAY ve C. D. Morgan ve arkadaşları tarafından Harvard Psikoloji kliniğinde yayınlandı. 

14- 40  yaş arasındaki kişilere uygulanır. Toplamda 30 kart vardır. 30 resim ve 1 boş karttan oluşan test projektif kişilik analizi yapar. Üzerinde çeşitli insan durumlarının tasvir edildiği kartlar vardır ve danışana aklına gelen hikaye sorulur. Anlatılan hikaye kişiden kişiye göre değişir ve kişi için önemli olan unsurları, sorunları öne çıkarır. Kartlarda belirli temalar, resimler halinde verilir. Kartların bir kısmı erkekler bir kısmı da kadınlar içindir. 

Bu testte kişiliğin, çatışmalar, baskın dürtüler, ilgi alanları ve güdüler gibi altta yatan dinamiklerinin araştırılması amaçlanır

Kişilerden gördükleri resimler hakkında başı, ortası ve sonu olan birer hikaye oluşturmaları istenir.

  • Danışanlar hikaye oluştururken “şu anda neler oluyor?” ,
  • “resimdeki karakterler ne düşünüyor”
  • “resimdeki karakterler ne hissediyor?” 
  • “olaylar bu noktaya nasıl geldi?” , 
  • “sonuç nedir?” gibi sorular terapist tarafından sorulur. Sonrasında danışanın oluşturduğu hikayeler terapist tarafından yorumlanır ve bir takım bulgulara ulaşılır. 

TAT çocuklar, gençler ve yetişkinlerde kullanılır. Kişilerarası ilişki dinamiklerini en iyi veren test olarak belirtilir.

 T.A.T testi, kişilerin kendi özelliklerini anlamalarını ve hayatları ile ilgili önemli kararları buna göre almalarını sağlamak için kullanılır. Uygulanması ve yorumlanması için özel bir uzmanlık eğitimi alınmalıdır.