İçeriğe geç
Anasayfa » Koçluk » Gelişim Tarama/Raporu » Stanford Binet Zeka Testi

Stanford Binet Zeka Testi

Stanford Binet Zeka Testi hazırlanmış ilk zeka testi olarak kabul edilir. Fransız okul sistemi için Alfred Binet ve çalışma arkadaşı Theodore Simon tarafından hazırlanmıştır. Binet ve Simon bir çok soru geliştirmiş ve bunları Paris’teki okul çocuklarına uygulayarak hangilerinde zihinsel gerilik veya öğrenme güçlüğü bulunduğunu saptamaya çalışmışlardır. Üstün yetenekli çocukların veya zihinsel engelli bireylerin tespit edilmesinde kullanılan bir zeka testidir.

Çocuklarını zeka testine götürmek isteyen aileler zeka testleri ile ilgiyi şu bilgileri bilmeleri gerekmektedir. Zeka testlerinde her yaş dilimine göre hazırlanmış farklı standart sorular bulunur. Çocuğun yaş dilimine göre uygulanır. Çocuklarını teste götüren aileler kaygılanmamalıdır. Kaygılandıklarında çocuklar da olumsuz etkilenebilmektedirler. çocuklara çeşitli bilmeceli oyunları oynayacağı bir yere gideceği yönünde bilgi verilmelidir. Bu bilgi çocukların kaygı düzeyini azaltacaktır.

TEST NASIL UYGULANIR

Bireysel zeka testidir. Uygulama sonucunda bireye ait zeka yaşı ve zeka bölümü elde edilebilmektedir. Süreye dayalı sonuç elde edilmez. 2 yaştan itibaren yetişkin yaşa kadar uygulanmaktadır. Bireysel test olduğu için her oturumda bir kişiye uygulanabilir. Uzman  tarafından bireye, yönergeye uygun olarak sorular sorulur ve bireyden bu soruları yanıtlaması istenir.

Uzman kişinin takvim yaşının bir alt yaşına göre testi başlatır. Eğer kişi kendisine verilen soru yönergelerinde başarısız olursa altta bulunan yaş dilimlerine inilir ve oradan devam edilir. Bütün soruların doğru cevaplandığı yaş çocuğun temel yaşı olarak belirlenir. Temel yaş tespit edildikten sonra uzman daha ileriki yaş sorularını sorar. Hiçbir test basamağını bilemediği noktada test sonlandırılır. Test puanlanır sonrasında temel yaşın üzerine doğru cevaplar eklenir. Sonrasında takvim yaşı ve zeka yaşından hareketle Zeka Bölümü belirlenir.