İçeriğe geç
Anasayfa » Hizmetler » Travma Grup Terapi

Travma Grup Terapi

Travmatik deneyim, kişinin ölüm, ölüm tehditi, fiziksel hasarlar veya beden bütünlüğünün tehdit eden durumlarla karşılaştığı veya şahit olduğu olaylar olarak tanımlanabilir. Travmatik olaylar kişileri fizyolojik, psikolojik, sosyal ve ekonomik olarak etkilemektedir. Travmatik olaylar sonrası kişiler çoğunlukla “Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)” yaşayabilmektedir.

Travma yaşayan birey problemle başa çıkabilme becerisin de büyük sorun yaşamaktadır. Travmasıyla başa çıkamayan birey hayatındaki gündelik sorunlarda dahi hemen stres olur ve olumsuz duygular ile birlikte çözüme odaklanamaz. Kişi travma sonrası insan ilişkilerinde kopukluklar yaşayabilir. İnsanlara güvenmekte zorluklar yaşar. Çoğunlukla endişe ve korku baskın duygulanım içerisindedir. Kişinin fizyolojik, psikolojik ve biyolojik işlevselliği de hasar görmüştür.

Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bireyler toplumda riskli kategoridedir. Bundan dolayı bu bireylerin uzman desteği alması önemlidir. Kişi travma destek gruplarıyla birlikte yalnız olmadığını hissedecektir. Destek grupları ile birlikte kişiye sosyal desteği geliştirme aşamaları uygulanarak insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilmesi hedeflenmektedir. Destek grupları aynı zamanda öfke yönetimini ve riskli durumlar ile başaçıkabilme becerilerini de grupla birlikte kazanılmasında destekleyici olacaktır.