İçeriğe geç
Anasayfa » Hizmetler » Mindfullness Eğitimi

Mindfullness Eğitimi

Türkçeye “bilinçli farkındalık” olarak çevrilen herhangi bir yargılama içerisinde olunmadan veya geçmiş ile geleceği düşünmeden yaşanılan anın farkına varılması, ana odaklanıp anda kalabilmektedir. Temeli dikkat ve farkına varmayı kapsayan bir algılamadan oluşmaktadır. Yani yaşanan her şeye bilinçli bir şekilde dikkat etmeyi kapsamaktadır.

Kişinin farkındalık olmadan yaşaması hayatındaki anı kaçırmasına sebep olabilmektedir. Tadını almadan yenilen yiyecekler,  dikkatsizce kırılan eşyalar, anda olmadan yapılan etkinlikler, tanıştıktan hemen sonra unutulan isimler ve farkında olunmayan bedensel hastalıklar… Bu gibi anda ve farkında olunmayan durumlar yaşam doyumunu etkilemektedir. Kişi anda farkındalıklı şekilde kalamadığı için karşısındaki kişinin davranışlarının farkında olmayıp kendisi de dürtüsel ve otomatik olarak davranışlar sergileyebilmektedir.

MindFullness eğitimi ile birlikte kişi hayatında iyi-kötü, güzel- çirkin vb. kıyaslama ve kategorileşme yapmadan yargısız bir şekilde yaşamı kabul edebilecektir. Kişi kaygı, üzüntü, mutsuzluk gibi anlara odaklanmak yerine onları serbest bırakmayı sağlayabilecektir. Kişi mindfullness ile duygu durumunu düzenleyebilecek ve bilişsel esnekliğe sahip olabilecektir. Mindfullness ile kişi duygu ve düşüncelerinin denizdeki dalgaların kıyıya vurup gitmesi gibi olduğunu görebilecektir.