İçeriğe geç
Anasayfa » Hizmetler » Göç Grup Terapisi

Göç Grup Terapisi

Göç, bireylerin gelecekte hayatının tamamını veya bir kısmını devam ettirmek sebebiyle, sürekli veya geçici bir süre geçirmek için coğrafi olarak yer değiştirmesidir. Göç eden kişiler için “göçmen” tanımı kullanılmaktadır. Göç nedeni kişinin isteği veya zorunluluktan olabilmektedir. Kişi daha iyi bir yaşam koşuluna ulaşmak için, etnik ya da dini çatışmalar, yoksulluk, ailevi nedenler veya doğal afetler vb. konular olabilir.

Göç nedeniyle yaşadığı coğrafyadan ayrılan bireylerde fiziksel, ruhsal ve sosyal bazı olumsuzluklar görülebilmektedir. Göç eden bireyler gittikleri yerde kültür şoku yaşamaları sebebiyle zorluklar yaşayabilmektedir. Göçmen bireyler göç ettikleri yerde iletişim, uyum ve kabul noktasında zorluklar yaşayabilmektedirler. Bu durumlar bireylerde yalnızlaşmaya neden olabilmektedir. Özellikle çocuk göçmenler okullarında dışlanma, zorbalık ve eğitim alabilmekte de zorluklar yaşamaktadırlar. Kişiler kendilerini ifade edemedikleri için de anlaşılamamanın vermiş olduğu çaresizlikle de başa çıkmak zorunda kalırlar.

Göç destek grupları ile birlikte göçmen bireylerin sosyal izolasyonlarından çıkmaları sağlanır. Kişinin hissetmiş olduğu duygular ve çıkmazları başka insanların yaşantılarını dinleyerek aşabilmesi hedeflenir. Grup içerisindeki etkileşim kişilere motivasyon sağlayabilmektedir. Birlikte topluma uyum ve yeni yaşamı, koşulları değerlendirip nelere yapılabileceği noktasında birçok çözüm yolu üretilebilmektedir. Kendine benzer insanları ve yaşanan benzer sorunları görmek kişinin anlaşıldığını hissetmesine ve  duygularını, düşüncelerini ifade etmesini kolaylaştıracaktır.