İçeriğe geç
Anasayfa » Hizmetler » Duygu Düzenleme

Duygu Düzenleme

Son yıllarda önemi her geçen gün daha da artan duygusal zeka ve duygu düzenleme kavramları bireyin hayatının her alanı için en az analitik zeka kadar önemli hale gelmiştir. Bir yönüyle bireyin diğeriyle olan ilişkisi ve bireyin toplumla olan ilişkisini düzenleyen bu kavramlar modern dünyada üretkenlik için olmazsa olmaz noktasına gelmiştir. Örneğin bir bireyin IQ puanı çok yüksek olabilir ancak diğer insanlar ile yeteri düzeyde sağlıklı ilişki kuramaz ise (okulda, işte, sosyal çevrede…) analitik zekasının pek bir önemi kalmayacaktır.
Tüm bu noktaları birleştirerek bireye baktığımızda duygu düzenleme yeteneği ve duygusal zeka kavramlarının geliştirilmesi gerektiğine inanmaktayız. Bu eğitimin amacı bireyin duygularını düzenleyebilmesi ve duygusal zekasını güçlendirebilecek pratikler geliştirmesidir.

Emosyonel regülasyon yani duygu düzenleme duyguların başlaması, denetlenmesi ile ilgili olan her türlü işlem olarak tanımlanabilir. Duygu regülasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta duygunun yoğunluğu ve süresidir. Duygu düzenleme duyguları fark etme ile başlamaktadır. Duygular önemlidir. Kişinin kendini korumasında destek olmaktadır.

Duygusal zeka ise kişinin hem kendi hemde diğer insanların duygularını gözlemleme, ayırt edebilme bilgisini elde etmesini sağlamaktadır. Bu bilgi ile düşünce ve davranışlarını şekillendirebilmesidir.