İçeriğe geç
Anasayfa » Hizmetler » Benlik İnşaası Eğitimi

Benlik İnşaası Eğitimi

Benlik kişinin kendisiyle ilgili düşünce,görüş ve değerlendirmesini içermektedir. Bu noktada benlik kişinin kendini tanımlarken kendine atfettiği özellikleri kapsamaktadır. yani kişinin kendine “ben kimim?” sorusunu sorduğunda verdiği cevaptır. Benlik kişinin kendini nasıl gördüğü olsa da bu görüşte toplumun etkisi göz ardı edilemez. Benlik bir takım yaşantılar ve etkileşimler sonucu oluşmaktadır.

Benlik inşası sağlanırken kişi ideal benlik ve gerçek benlik uyuşmazlığı ile bir iç çatışma yaşayabilmektedir. İdeal benliğe yakın olan kişi kendisiyle barışık olmaktadır. Benlik inşası başta benlik saygısı, benlik farkındalığı ve benlik algısı olmaz üzere bir çok sayıda alt boyutu kapsamaktadır.  Buradaki her bir alt boyut bireyin yaşamında büyük etkilere sahiptir. 

Benlik inşası eğitimleri ile kişiler benliğin her alt boyutunu tanıyarak sağlıklı şekillerde bu alt boyutları benimseyeceklerdir. İdeal benlik ve gerçek benlik uyuşmazlığının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Benlik inşası eğitimleri ile kişi ayna benlikteki diğer insanların onu gördüğü ve tanımladığı kişiliğinin bilinçli farkındalığını sağlayıp kendini kabul edip sevebilmesi hedeflenmektedir.